souvre-nowy-rok

Jak tworzyć postanowienia noworoczne?

Każdemu z Was przynajmniej raz w życiu zdarzyło się stworzyć listę postanowień noworocznych. Zapisując ją w swoim notesie, wyobrażaliście sobie, co zmieni się w Waszym życiu, gdy wszystkie punkty z listy będą już zrealizowane…  

Oczyma wyobraźni, widzieliście siebie za kilka tygodni, miesięcy lub lat, ale tym razem bez złych nawyków, z lepszą sylwetką, wykorzystującego swój potencjał i możliwości na 110%. 

Takie wyobrażenia były motywujące, zwykle jednak pomagały utrzymać mobilizację do działania przez zaledwie przez kilka tygodni, po czym z nieznanych przyczyn poddawaliście się, a zapisane postanowienia i marzenia lądowały w koszu wraz z kartką, na której zostały zapisane… 

Temat noworocznych postanowień wraca co roku. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze zmianą daty jesteście nieco bardziej skłonni do podsumowań i chcecie świadomie zaplanować swoją przyszłość tak, by żyło się Wam lepiej, a nadchodzący rok przyniósł więcej pozytywnych doświadczeń.  

Dziś przygotowaliśmy krótki poradnik, który udowodni Wam, że tworzenie i realizacja noworocznych postanowień wcale nie musi kończyć się fiaskiem.  

Dowiecie się z niego:  

 • Jak zacząć noworoczne zmiany?  
 • Jak prawidłowo wyznaczyć sobie cel?  
 • Jak traktować przeszkody, które pojawią się na drodze do realizacji postanowień?  
 • Co robić, gdy motywacja do działania ulega osłabieniu? 

Jak zacząć noworoczne zmiany?🎉

Aby zacząć nowy rok, należy pożegnać poprzedni bez żalu i wyrzutów sumienia. Warto zrobić sobie podsumowanie tego, co udało się osiągnąć na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy oraz tego, co nie do końca nam wyszło. Dokonując takiego podsumowania, nie wolno traktować się zbyt krytycznie. Warto docenić siebie i swoje starania, zwrócić uwagę na to, że pomimo przeciwności losu i okoliczności, udało się zrobić wiele dobrego. Myśląc o niepowodzeniach poprzedniego roku, należy wyciągnąć lekcję z porażek – to dzięki nim stajecie się silniejsi, bardziej doświadczeni i mądrzejsi. Nic nie dzieje się bez przyczyny – pogódź się z przeszłością, by odważnie ruszyć w przyszłość!  

W pierwszej kolejności ustal, co jest dla Ciebie najważniejsze: rozwój osobisty, rodzina, kariera, pieniądze? Nieważne, wybór jest Twój i nikt nie powinien na niego wpływać. Każdy rok jest inny, to naturalne, że zmienia się nasze myślenie, priorytety, warunki i otoczenie. By rozpocząć wdrażanie noworocznych zmian, należy zastanowić się nad tym, co chcesz osiągnąć. Przemyśl, co jest dla Ciebie ważne i w co chcesz się zaangażować.  

Tworząc listę postanowień, warto umieścić na niej realne cele, a miejsce na marzenia zostawić pod nimi… Cel jest czymś, co powstaje w Twojej głowie i po wdrożeniu działań, może stać się realne. Marzenie również rodzi się w głowie, jednak nie musi być realne, nie musimy też robić nic w kierunku jego spełnienia.  

Jak prawidłowo wyznaczyć sobie cel?🎯

Postanowienia noworoczne często bywają nieskuteczne, ponieważ są niepoprawnie formułowane. Ustalając swoje cele, warto unikać ogólnikowych założeń, które nie niosą za sobą żadnych konkretów. Przykładem będzie tu: 

 • „Schudnę” 
 • „Będę częściej ćwiczyć” 
 • „Będę więcej zarabiać”.

 Aby łatwiej było realizować cele należy dodać do każdego więcej szczegółów, np.  

 • „Schudnę, bo wprowadzę 5 regularnych posiłków każdego dnia i odstawię słodkie przekąski, po które sięgam podczas oglądania telewizji”.
 • „Przynajmniej trzy razy w tygodniu poćwiczę 30 minut w swoim pokoju, postaram się też więcej spacerować, na początek moim celem będzie 5000 kroków dziennie”.  
 • „Zacznę więcej zarabiać, ponieważ zaplanuję kampanię reklamową moich usług i postaram się pracować co najmniej jedną sobotę w miesiącu”.

Każdy z wyznaczonych i opisanych bardziej szczegółowo celów warto rozpisać na małe działania, które przybliżą Cię do jego realizacji. Cel będzie łatwiejszy do osiągnięcia, gdy zmiany zaczniesz wdrażać stopniowo, bez narzucania sobie zbyt dużej presji.  

Widzisz różnicę, prawda?  

Jak traktować przeszkody, które pojawią się na drodze do realizacji postanowień?☝️

Rozpisanie postanowień noworocznych na małe kroki nie tylko pozwoli Ci stopniowo zmierzać ku ich realizacji, ale również samodzielnie weryfikować postępy, dzięki którym po drodze nie zgubisz swojej motywacji. Co jednak, jeśli, mimo motywacji, okoliczności utrudnią Ci realizację planów? Przede wszystkim nie załamuj się! Zrozum, że nie masz kontroli nad wszystkim, co dzieje się wokół Ciebie. Najlepszym przykładem jest rok 2020, który niejednokrotnie udowodnił, że to co sobie zaplanujesz, nie zawsze jest możliwe do wykonania! Dzięki 2020 jesteś jednak bogatszy w doświadczenia, które pomogą Ci radzić sobie z takimi wyzwaniami w przyszłości. Rób każdego dnia, tyle na ile masz siły, raz będzie to mniej, raz więcej. Działając w ten sposób nigdy nie będziesz jednak stać w miejscu.  

Co robić, gdy motywacja do działania ulega osłabieniu?😟

Motywacja i silna wola to Twoi sprzymierzeńcy w walce o lepsze jutro! Nie zawsze jednak chcą być Twoimi wiernymi towarzyszami. Oba te zachowania są najsilniejsze na początku drogi w realizacji postanowień noworocznych, potem spadają i jest to naturalne. Świadomość tego procesu pozwoli Ci pokonać przeszkody i przygotować się na to, że prędzej czy później i tak zadasz sobie pytanie: Czy naprawdę mi się chce? Czy warto? Wiedząc jednak, że rozpisałeś swoje cele na małe kroki – będziesz mógł do nich wrócić, podsumować to co już udało Ci się zrobić, docenić siebie i iść do przodu, aż cel zostanie osiągnięty! 

Inną metodą, którą możesz wspomóc realizację swoich planów noworocznych, jest podzielenie się nimi z najbliższymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli powiesz komuś o swoim celu, będziesz przez niego dopingowany, a w trudniejszych momentach lub spadkach motywacji będziesz mógł liczyć na wsparcie i dobre słowo. Z drugiej strony nie będziesz chciał zrezygnować ze swojego postanowienia, bo wiesz, że gdy to zrobisz, stracisz wiarygodność w oczach bliskiej Ci osoby.  

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, żeby wszystkie postanowienia noworoczne, które znajdą się na liście, wynikały z Twoich indywidualnych potrzeb i chęci. 

iwee-souvre
iWee

Jeśli chcesz coś zmienić, zrób to dla siebie, a nie dla osób trzecich!  

Tajemnicą osiągnięcia równowagi jest zazwyczaj nabranie dystansu do otaczającej nas rzeczywistości. Świetnie jest zacząć nowy rok zdrowo, dbając zarówno o swoje ciało jak i duszę.   

 • Jedz zdrowo 
 • Ruszaj się dużo 
 • Znajdź czas na relaks .

W osiąganiu równowagi i realizacji noworocznych postanowień pomoże Ci jeden z naszych suplementów diety – iWee… Sięgnij po niego i przekonaj się, że harmonia i sukces są na wyciągnięcie ręki! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.