souvre pielęgnacja

Self-Care, czyli o tym, jak się zaakceptować i jak o siebie zadbać?

Abyś zrozumiała, czym jest Self-Care, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że jesteś wyjątkową osobą, która nie musi wiecznie dążyć do osiągnięcia ideału, nieustannie naprawiając się i działając wbrew sobie.  

Czym jest Self-Care??

To hasło, które oznacza proces poznawania siebie, swoich potrzeb oraz ich zaspokajania. Myśląc o zaspokajaniu potrzeb, pierwsze na myśl często przychodzą nam zakupy nowej pary butów, nowej szminki czy eleganckiej sukienki. W Self-Care chodzi jednak o coś więcej, niż o spełnianie swoich materialnych zachcianek.  To mądry, ponadczasowy trend, mówiący o zaspokojeniu potrzeb swojego ciała, umysłu i duszy. To okazanie wsparcia, zrozumienia i nieco czułości własnej osobie. Nie jest tajemnicą, że dobrą energią można dzielić się z innymi, wyłącznie wtedy, gdy mamy dobre relacje sami ze sobą. 

Dlaczego warto zatroszczyć się o siebie??

Żyjesz w biegu i często stawiasz dobro innych ponad swoje? Oczekujesz, że zaopiekują się Tobą ludzie, którymi się otaczasz, cierpliwie czekasz, aż to w końcu się wydarzy. W rzeczywistości jednak wygląda to tak, że czas mija, a Ty nadaj nie jesteś szczęśliwa. Pamiętaj o tym, że ludzie są na tyle szczęśliwi – na ile sobie pozwalają! Weź zatem sprawy w swoje ręce, uwierz, że jesteś wyjątkowa i nie musisz czekać, na to aż ktoś Cię uszczęśliwi – możesz przecież zrobić to bez niczyjej pomocy… 

Tu na Twojej drodze pojawia się Self-Care – jeśli jeszcze nie wiesz co to takiego, wyobraź sobie, że masz wolny dzień, budzisz się, spędzasz go sama, bez partnera, dzieci, bez wielkich planów i obowiązków… Pierwszą rzeczą, którą robisz po przebudzeniu, jest kawa. Potem udajesz się do łazienki, sięgasz po swoje kolagenowe kosmetyki, masz czas na swoje pielęgnacyjne rytuały, a nawet na to, by trochę się porozpieszczać. Ubierasz się w swoje ulubione, wygodne ubrania – sięgasz po ukochane perfumy, otaczasz się wyjątkowym zapachem. Teraz jesteś gotowa na śniadanie, a to oczywiste, że do aromatycznej kawy idealnie pasuje chrupiący crossaint, dżem owocowy i krem czekoladowy. Jest miło, w radiu leci Twoja ulubiona piosenka…  Oddychasz głęboko, cieszysz się chwilą – jesteś tu i teraz.  

Czy może być przyjemniej??

Oczywiście, że tak – musisz jednak zrozumieć, że to Ty jesteś swoim priorytetem. Staraj się każdego dnia troszczyć się o siebie i robić dla siebie dobre rzeczy, nie zapominając, rzecz jasna, o innych. Nie oddalaj sama siebie na dalszy plan. Szczęśliwa i spełniona kobieta – to mocny fundament rodziny, związku, przyjaźni czy biznesu i choć to, co napisane jest wyżej, brzmi dla Ciebie na ten moment nieco odlegle, jeśli postanowisz zatroszczyć się o siebie za jakiś czas, dotrze do Ciebie, jaką ważną i dobrą decyzję podjęłaś. 

Jak doskonale wiesz, wielkie rewolucje zawsze zaczynają się od małych kroków. Tak będzie i tym razem. Gdy zaczynasz wprowadzać w życie małe i stopniowe zmiany, jest Ci łatwiej, masz czas na to, by do nich przywyknąć, a każda dobra rzecz, którą robisz dla siebie – przybliża Cię do tego, byś z dumną nazwała się szczęśliwą, spełnioną i przede wszystkim zaopiekowaną kobietą.  

Jak to zrobić??

Bądź dla siebie dobra – tym hasłem właściwie można by skończyć ten wpis.  

Jakie jednak małe kroki wprowadzić w swoje życie, by cieszyć się jego lepszą jakością i wdrożyć w życie Self-Care?

Co warto zrobić? 

  • Bądź dla siebie wyrozumiała. Nie czuj się winna, gdy nie masz ochoty spotkać się ze znajomymi, wyjść z domu czy masz gorsze samopoczucie psychiczne. Masz do tego prawo, nie każdego dnia jesteś w stanie wstawać „prawą” nogą i uśmiechać się od ucha do ucha.  
  • Pozwól sobie odciąć się raz na jakiś czas od mediów społecznościowych, wiadomości, prasy i najbardziej znanych pochłaniaczach wolnego czasu, jakimi są smartfon i komputer. Gdy poczujesz potrzebę – odetnij się na jeden dzień od analizowania tego, co dzieje się na świecie – skup się wtedy na sobie, swoim samopoczuciu, potrzebach.  
  • Pamiętaj o tym, żeby się ruszać – nie namawiamy Cię jednak to treningu, który wyciśnie z Ciebie siódme poty, a wręcz przeciwnie do wyjścia z domu, spaceru do najbliższego parku, na łąkę czy do lasu. Po prostu wyjdź i złap kontakt z przyrodą. Postaraj się oczyścić głowę z męczącego natłoku myśli, wsłuchaj się w otoczenie, spróbuj znaleźć w nim coś, co uznasz za wyjątkowe. Doceń to, co masz.  
  • Czerp radość z jedzenia – pamiętaj o tym, że jesteś tym – co jesz. Postaw zatem na jakość i smak potraw, które spożywasz. Zasługujesz na to, by odżywiać się zdrowo i pysznie, a Twoje ciało chętnie przyjmie składniki odżywcze zawarte w dobrze skomponowanych posiłkach. Warzywa i owoce to dary natury, które są dobre dla Twojego ciała.  
  • Słuchaj swojej ulubionej muzyki. Przypomnij sobie, jakie utwory dają Ci największą radość – nie muszą być to hity światowej czołówki – możesz posłuchać kawałków, które kojarzą Ci się z czymś przyjemnym, nie bój się przy tym głośnego śpiewu i radosnych podrygów. Zrelaksuj się i poczuj się lepiej – muzyka w tle z pewnością Ci to ułatwi.  
  • Uporządkuj przestrzeń wokół siebie – chociaż nie jest to najprzyjemniejszy przykład Self-Care, udowodniono, że nieporządek lub bałagan niekorzystnie wpływają na samopoczucie i umiejętność zrelaksowania się nawet w najprzytulniejszym kącie. Przejmij kontrolę nad swoim otoczeniem, pozbądź się niepotrzebnych klamotów – zobaczysz, że poprawi to Twój humor… 
  • Zaplanuj i zacznij realizować to, co do tej pory zawsze odkładałaś na później. Może być to weekendowy wyjazd do przyjaciółki ze szkolnych lat, wycieczka do Paryża albo założenie przydomowego ogródka z kolorowymi kwiatami – zrób to, na co masz ochotę i nie odkładaj siebie i swoich marzeń na później – życie jest teraz, teraz jest Twój czas! 
  • Miej marzenia – pomyśl, czego tak naprawdę chcesz i zapisz to. Nie bój się iść po swoje. 

To tylko przykładowe działania, które możesz zrealizować w nurcie Self-Care. Każda z Was ma przecież inne metody dbania o siebie. By poczuć się lepiej, postaw jednak na malutkie kroczki, nie zawsze musisz mieć siłę do przenoszenia gór. Wykaż empatię, którą zwykle masz dla innych sobie – to zdrowe i potrzebne.  

Jesteś ważna, skończ szukać wymówek.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.