Depresja, czyli choroba o wielu ludzkich twarzach.

Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Dzień, który dla wielu może okazać się trudny, ponieważ u coraz większej liczby osób w najbliższym otoczeniu diagnozuje się tą chorobę. Może ona dotyczyć także nas samych. Depresja to choroba, która w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie, a także może być przyczyną niezdolności do pracy. Szybkie tempo życia, wszechobecny stres i nerwy nie sprzyjają wygranej walce.

Problem dotyka coraz młodszych osób, od choroby nie są wolne nawet dzieci. Najwięcej przypadków depresji diagnozuje się między 20. a 40. rokiem życia. Świadomość dotycząca zdrowia psychicznego stale jednak rośnie, co jest bardzo budujące. Powoli zdajemy sobie sprawę, że chorobę należy leczyć u lekarza i nie pomogą tutaj czekolada, butelka wina, ukochany pupil czy godziny spędzone w wannie z ciepłą wodą.

Depresja to przewlekły smutek, długotrwałe obniżenie nastroju i brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej nas cieszyły. Osoby z depresją często są mylnie diagnozowane. To podstępna choroba o wielu twarzach. Osoby w kryzysie psychicznym bardzo często na pierwszy rzut oka są wesołe, to w wielu przypadkach dusze towarzystwa (jak już pokonają barierę i uda im się przekroczyć próg miejsca zamieszkania). Nie zawsze są wycofane. Wtedy mówimy o depresji maskowanej. Osoby z depresją mogą mieć epizody wycofania społecznego, po czym na chwilę wszystko wraca do normy. Nie oznacza to jednak, że choroba minęła.

Mimo rosnącej świadomości wiele osób błędnie uważa, że depresja jest stanem zwykłego smutku lub chwilowej niedyspozycji psychicznej. Osoby, których dotyka, niemal każdego dnia zmagają się ze stereotypami i fałszywymi przekonaniami na temat ich stanu. W rzeczywistości depresja jest poważną chorobą, która w istotny sposób wpływa na życie chorego i jego rodziny. Chcąc szybko i skutecznie poprawić nastrój osoby w kryzysie psychicznym często dajemy im rady, które nie tylko nie pomagają ale pogłębiają depresyjny stan. Gdy nasze działania zawodzą pojawia się ogromna frustracja.

Czego nie robić/ mówić osobom z depresją?

 • Nie umniejszaj uczuć osoby chorej – unikaj złotych rad w typie „rusz się”, „nie użalaj się nad sobą”, „weź się w garść”, „popracuj, to Ci przejdzie”. Każdy ma prawo do przeżywania swoich uczuć. Powyższe uwagi i protekcjonalny ton może jedynie pogłębić uczucie bezradności i porażki.
 • Nie oceniaj, nie porównuj – „są na świecie gorsze choroby”, „zajmij się czymś” to uwagi, którymi raczej sami próbujemy się przekonać, że bliska nam osoba nie jest poważnie chora. Pamiętajmy, że według WHO depresja jest CZWARTĄ najpoważniejszą chorobą na świecie. Towarzyszy jej brak energii, apetytu, popędu seksualnego, bezsenność i problemy z koncentracją.
 • Nie próbuj na siłę pocieszyć chorego – nie kontroluje on swojego nastroju, więc komentarz „uśmiechnij się” może jedynie pogorszyć sprawę. Takimi zwrotami dajemy jedynie do zrozumienia, że nie rozumiemy mechanizmu choroby.
 • Nie uszczęśliwiaj na siłę, nie przytłaczaj wsparciem – zmuszanie osoby z depresją do udziału w dużych spotkaniach towarzyskich nie będzie dobrym pomysłem, tak samo jak wpadanie z niezapowiedzianą wizytą z gronem innych osób.
 • Nie wyręczaj chorego w codziennych obowiązkach – zalecana jest pomoc, jednak pozbawianie zajęcia pogłębi poczucie bezsilności i beznadziei.
 • Nie podawaj alkoholu!

Rozmawiając z osobą chorą na depresję, należy zachować w kwestii uczuć szczególną delikatność – jej zmartwienia są dla niej wyjątkowo dotkliwe, a żadna „dobra rada” nie ma sensu w obliczu bezsilności, stanowiącej istotę choroby. Zamiast przekazywać bezużyteczne sugestie, znacznie lepiej powiedzieć: „możesz na mnie liczyć, powiedz, co mogę zrobić, byś poczuł się lepiej”.

Jak pomóc osobie z depresją?

 • Bądź obecna – daj poczucie swojej obecności i chęci pomocy. Niech osoba chora wie, że może na Ciebie liczyć.
 • Zachęcaj do kontaktu z bliskimi, jednak nic na siłę!
 • Utwierdzaj w przekonaniu, że lekarz wie co robi – tylko on może dobrać terapię nakierowaną na indywidualne potrzeby pacjenta, a pacjent powinien ufać ocenie lekarza.
 • Pomóż w obowiązkach, jednak nie wyręczaj całkowicie.
 • Nie zrażaj się negatywnym komentarzem osoby chorej! Jest to uwarunkowane stanem, w jakim się znajduje. Nadal pomagaj. Wsparcie i akceptacja otoczenia to filar drogi do zdrowia.
 • Zwracaj uwagę na to, co mówi osoba chora – powiadom lekarza, gdy głośno mówi o myślach samobójczych.
 • Proponuj, a nie nakazuj. Znacznie lepiej brzmi „masz ochotę wyjść ze mną na spacer?” zamiast „Musisz wyjść na spacer”.
 • Podczas rozmowy poruszaj te same tematy, nie unikaj żartów. Pozwól, aby osoba chora chociaż na chwilę oderwała się od dręczących myśli.
 • Małe gesty są szalenie ważne. Wysłanie sms’a, ugotowanie ulubionego posiłku,  czy zwykły uśmiech mogą zdziałać cuda.

Celem Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją jest zwiększanie świadomości na temat choroby, obecnie bardzo powszechnej, a także zapobieganie stygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym.

Jako S’OUVRE również angażujemy się w pomoc osobom w kryzysie psychicznym i nagłaśniamy problem. Jeżeli chcesz pomagać z nami to przyłącz się do Akcji #LoseWeightToDonate, w której walczymy z dwoma globalnymi problemami – kryzysem psychicznym oraz pandemią nadwagi i otyłości. Dzięki niej pomożesz sobie, ale i dzieciom z Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Więcej informacji znajdziesz w poświęconym akcji artykule, który znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.