Zajadanie stresu – jak sobie z tym radzić?

Stres to czynnik, który towarzyszy nam obecnie w życiu codziennym. Szybkie tempo życia, realizacja projektów pracowniczych, rozwój osobisty, utrzymanie rodziny. XXI wiek sprawił, że dzięki dostępnym technologiom jesteśmy w stanie robić wiele rzeczy na raz, szybciej i efektywnie, co nie oznacza, że te wszystkie rzeczy wyrzucamy z naszych głów. Wręcz przeciwnie!

Musimy skupiać się na wielu zadaniach jednocześnie, a nasze zdolności organizacyjne są poddawane codziennym próbom. Reakcje na stres są różne, jednak częstym zjawiskiem jest mały głód, czyli etatowy zabójca wypracowanych efektów! Pojawia się podjadanie, a nawet zajadanie stresu.

Jak sobie radzić z zajadaniem stresu?

Spójrz w głąb siebie – problemem są zazwyczaj emocje. W dobie nadmiernego konsumpcjonizmu sięgamy po jedzenie przede wszystkim przez stres i chęć szybkiego zaspokojenia napięcia. Wysoki poziom stresu powoduje, że często pomijamy główne posiłki w ciągu dnia lub zastępujemy je szybkimi i niezdrowymi zamiennikami. Zwyczajnie zajadamy stres, zamiast skupić się na pełnowartościowym jedzeniu.

Dzięki słodkiej przekąsce możemy chwilowo obniżyć stężenie kortyzolu, nazywanego “hormonem stresu”. Należy pamiętać, że jest to bardzo krótkotrwały efekt

Od czego zacząć walkę z podjadaniem lub zajadaniem stresu?

Zacznij od znalezienia przyczyny swojego podjadania. Zdefiniowanie problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania. Poniżej znajdziesz ćwiczenia i porady. Spróbuj wdrożyć je w życie. Oto sposoby na konkretne rodzaje podjadania:

Podjadanie ze stresu / Zajadanie stresu

 • Popracuj nad lepszą reakcją w sytuacji stresowej.
 • Przygotuj listę 30 prostych rzeczy lub czynności, które sprawiają Ci przyjemność. Czytaj ją codziennie, aby w sytuacji stresowej najłatwiej było Ci dobrać czynność, która może Ci pomóc (wypicie herbaty, zabawa z pupilem itd.)
 • Zadbaj o codzienny rytuał relaksacji, jogi czy medytacji. Skupienie się na sobie, wyciszenie, dostarczenie endorfin i pozytywnych emocji zdecydowanie pomaga w walce z zajadaniem stresu.
 • Pozytywnych emocji dostarcza także aktywność fizyczna oraz terapia dźwiękowa! Wdrożenie do planu tygodnia spacerów i słuchanie ulubionej muzyki może być rozwiązaniem na podjadanie.

Podjadanie z nudów

 • Skorzystaj z 10 stopniowej skali głodu!
 • Stopień 1 to wygłodzenie, a 10 to stan najedzenia do uczucia mdłości. Zanim sięgniesz po przekąskę sprawdź, czy faktycznie jest Ci potrzebna. 
 • Wykorzystaj czas na przygotowanie sobie zdrowych posiłków np. na kolejny dzień. Możesz również przygotować sobie zdrowe przekąski, które wykorzystasz w trakcie dnia zamiast słodyczy.

Podjadanie ze względu na dostępność jedzenia

 • Zasada jednego talerza: zazwyczaj jeden talerz powinien w zupełności nasycić nasz organizm. Jeżeli jesteś na przyjęciu, na wczasach „All Inclusive” czy w domu – Nie przekraczaj porcji jednego talerza na posiłek.
 • Unikaj kuszących bodźców! Przechodzisz obok pachnącej piekarni? Wybierz drugą stronę ulicy.
 • Dialog wewnętrzny – zapytaj sam siebie, czy aby na pewno jesteś głodny? Napij się też szklanki wody i odczekaj 15 minut.

Przejadanie się (dojadanie po obiedzie i podjadanie między posiłkami)

 • Nie dojadaj po kimś (np. dziecku).
 • Spożywaj posiłki wolno, aby mózg miał chwilę na zarejestrowanie przybytku pokarmu. Wiesz, że może to zająć nawet 20 minut? Celebruj posiłek, doceniaj każdy kęs. To nie jest czas na czytanie gazety, przeglądanie social mediów czy odczytywanie maili. Skup się w 100% na jedzeniu.

Na każdy z rodzajów podjadania znajdzie się metoda. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie problemu, a następnym chęć zmiany.

Podjadanie lub zajadanie emocji może być także nawykiem – jeżeli nad nim chcesz pracować to serdecznie zapraszamy do przystąpienia do planu dietfree, w którym nauka zdrowych nawyków żywieniowych jest przygodą, a nie drakońską, bezcelową dietą. Otrzymasz wsparcie oraz dokładne wskazówki na temat tego jak wdrażać zmiany w swoim stylu życia i nie wpaść (ponownie) w błędne koło odchudzania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.