Fokus na barierę hydrolipidową skóry

Jeśli bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, trudno o to, aby skóra wyglądała dobrze i zdrowo. Czym jest warstwa hydrolipidowa skóry? Jak rozpoznać jej uszkodzenie? Czy można ją zregenerować i jakich kosmetyków S’OUVRE należy w tym celu użyć? Dziś dowiecie się, jakie są najlepsze sposoby na odbudowę płaszcza ochronnego skóry!

Każdy chociaż raz zetknął się z pojęciami bariery hydrolipidowej, warstwą właściwą bądź płaszczem hydrolipidowym. Czytając te nazwy zapewne nasuwa się Wam myśl – wiem o co chodzi! Ale czy aby na pewno? Jaka jest Wasza wiedza w praktyce? Co wiecie o funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej skóry? Jak pielęgnujecie ją na co dzień, aby była miękka, zadbana, a przede wszystkim pełniła swoją najważniejszą funkcję?

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?

Bariera hydrolipidowa skóry, znana również pod nazwą płaszcza hydrolipidowego, to wierzchnia, ochronna warstwa skóry. Jest integralną częścią naskórka, odpowiedzialną za ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Składają się na nią m.in. wolne kwasy tłuszczowe, lipidy naskórkowe, białka strukturalne (tj. kolagen, filagryna, elastyna), skwalen oraz NMF (naturalny czynnik nawilżający). To właśnie dobrze zbilansowana kompozycja tych składników chroni przed zagrożeniami, na które każdego dnia wystawiamy swoją skórę. Zdarza się, że ze względu na jej naruszenie lub uszkodzenie skóry, praca bariery hydrolipidowej skóry może zostać zaburzona. Skutkuje to często uczuciem wysuszenia cery, ale również nadmierną pracą gruczołów łojowych i szeregiem innych dolegliwości skórnych, które do tej pory nie pojawiały się na twarzy.

Jak rozpoznać, że uszkodziliśmy barierę hydrolipidową skóry? Jakimi składnikami oraz nieprawidłowymi nawykami pielęgnacyjnymi mogliśmy ją uszkodzić? Jak powinniśmy ją odbudować? Na te wszystkie pytania, odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry

Uszkodzona bariera hydro-lipidowa daje nam bardzo wyraźne sygnały, które są dość łatwe do rozpoznania.

Wśród nich można wyróżnić:

 • nadmierną suchość skóry, wraz z uczuciem ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia,
 • zaczerwienienie skóry, łuszczenie się oraz swędzenie,
 • zmianę kolorytu skóry – ze zdrowego na szary, a nawet żółtawy odcień,
 • nadwrażliwość skóry na czynniki, które wcześniej były przez nią dobrze tolerowane – zmiany temperatur, pocieranie ręcznikiem i inne,
 • nadwrażliwość skóry na formuły kosmetyków, które sprawdzały się we wcześniejszej rutynie pielęgnacyjnej,
 • nadmierne działanie gruczołów łojowych, połączone z nadprodukcją sebum, bez jednoczesnego ukojenia uczucia ściągnięcia, ale z „wyświecaniem” się cery w ciągu dnia i występowaniem zaskórników.

Brzmi znajomo? Czas o siebie zadbać!

Jakimi składnikami, nawykami mogliśmy ją uszkodzić?

Uszkodzenia bariery hydrolipidowej mogą pojawić na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, kuracji przeciwtrądzikowych, zbyt częstego stosowania zabiegów złuszczających lub nadużywania kosmetyków z kwasami kosmetycznymi. Mogą ona również pojawiać się wskutek odwodnienia skóry, na które jesteśmy bardziej narażeni w sezonie zimowym (wiatr, mróz, ogrzewanie) oraz latem (promienie UV, wysokie temperatury, klimatyzacja). Uszkodzenia wynikają często również z nieodpowiedniej, niedopasowanej do potrzeb skóry pielęgnacji, nieświadomie niszcząc przy tym tarczę ochronną skóry.

Przykładem jest sytuacja, gdy nasza skóra wydziela nadmierną ilość sebum. Z braku wiedzy i niesprawdzenia przyczyny, automatycznie sięgamy po produkty matujące, niwelujące wyświecanie i zwalczające nadmierność łoju. Brzmi znajomo? Produkty, które mają wymienione powyżej działanie, możemy stosować, ale z zachowaniem odstępu czasowego, aby nie naruszyć bariery hydrolipidowej skóry.

Nasza skóra najbardziej potrzebuje kolagenu, elastyny i wody. Widząc nadmierną ilość sebum, chcemy się go pozbyć, przesuszamy skórę, wskutek czego wytwarza ona coraz więcej sebum, a my wpadamy w błędne koło. Aby zapobiec niewłaściwemu działaniu, zalecamy zastosować Mleczko Witalizujące oraz Żel do Mycia Twarzy S’OUVRE. Produkty te oczyszczają skórę z resztek makijażu i zanieczyszczeń. Ze względu na swój delikatny skład i brak silnych detergentów nie naruszają bariery hydrolipidowej. Jest to proces mycia i pielęgnacja w jednym! Po dokładnym oczyszczeniu twarzy zalecamy zastosowanie Mgiełki do Twarzy wraz z Kremem do Twarzy Na Dzień lub Na Noc z serii Kolagen Naturalny. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu twarzy i nawilżeniu nasza skóra stanie się odpowiednio nawilżona, bardziej elastyczna i promienna.

Jak odbudować barierę oraz jak ją pielęgnować?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dopasowana – świadoma, regularna i nastawiona na odbudowę ubytków – pielęgnacja. Warto, by znalazły się w niej takie składniki jak:

Ceramidy, stanowiące „cement” międzykomórkowy, wspierające odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, które znajdują się między innymi w Kremie Miejskim z linii S’OUVRE Professional.

W kosmetykach do odbudowy bariery hydrolipidowej skóry mogą znaleźć się również peptydy, witaminy, a także mocznik. Takie składniki znajdziesz w produktach: Maski Skinonly Routine, Krem Kolagenowy – Na Dzień oraz Na Noc, Krem Aktywny oraz Krem Łagodzący z linii Skinonly.

Nie zapominaj jednak o dbaniu o skórę od wewnątrz! Częste picie wody w dużych ilościach oraz zbilansowana dieta, również mają wpływ na to, jak nasza cera zachowuje się i wygląda na co dzień.

Nawadnianie skóry ma ogromny wpływ na nasz wygląd oraz zdrowie, starajmy się o nią dbać, a za parę lat sami sobie podziękujemy!

Optymalna ilość wody, którą powinniśmy wypijać w ciągu dnia to 1,5, a najlepiej 2 litry.

A co z dietą? Spójrz na dół! Poniższe składniki doskonale sprawdzą się przy odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry.

 • kolagen naturalny
 • miedź
 • witamina C
 • witamina E
 • witamina D
 • probiotyki
 • chlorofilina
 • koenzym Q10
 • antyoksydanty

Witaminę E, koenzym Q10 i kolagen naturalny znajdziecie w suplemencie For Skin + CoQ10. Ten doskonały suplement kolagenowy warto zawsze stosować w duecie z Vitamin C dla szybkich i spektakularnych efektów. Dlaczego? Naturalną odbudowę kolagenu wspomagają właśnie wit. A, C i E oraz składniki mineralne, a  dokładniej miedź. Prawidłowe wchłanianie oraz biosynteza kolagenu zależna jest od odpowiedniej podaży wit. C i miedzi, która bierze udział w tworzeniu wiązań krzyżowych w kolagenie.

Witaminę C można znaleźć również w suplemencie Pure Chlorophyll, który nie bez powodu zawiera kompleks miedziowy chlorofiliny. Widzicie? Wszystko przemyśleliśmy, byście Wy mogli cieszyć się najlepszymi efektami. Sama chlorofilina działa ochronnie na skórę. Wprowadzenie jej do diety przynosi korzyści w zakresie napięcia skóry, jej miękkości i poprawę stanu skóry względem zmarszczek i przebarwień.

Malo kto wie, że witamina D także jest istotnym elementem w pielęgnacji skóry. W swej aktywnej postaci, witamina D reguluje biologiczny cykl naskórka i tym samym pozytywnie oddziałuje nie tylko na kondycję naszej skóry, ale również jej regenerację, czyli gojenie ran. Regeneracja naskórka ma wpływ na koloryt, kondycję naszej skóry, a tym samym na płaszcz hydrolipidowy. Witaminę D znajdziesz w suplemencie Vit. K2 + D3.

A co z probiotykami?

Doustne ich przyjmowanie redukuje poziom cytokin w skórze i obniża poziom systemowych markerów stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, czyli najzwyczajniej rzecz ujmując – działają kojąco. Probiotyki wspomagają produkcję ceramidów, dzięki czemu poprawiają stan skóry i synergicznie działają z kosmetykami S’OUVRE.

Z pewnością warto także wspomnieć o antyoksydantach.

 • ekstrakt z bambusa, który bierze udział w syntezie elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego,
 • ekstrakt z werbeny, który działa na skórę kojąco,
 • cynk i selen, które uczestniczą w produkcji łoju i przyspieszają regenerację komórkową…

To tylko niektóre z pozycji pojawiających się w Antioxi! To jedyny suplement na rynku o tak wyjątkowym połączeniu składników, które działają ze sobą w pełnej harmonii.

Jak sami widzicie, w pielęgnacji płaszcza hydrolipidowego skóry nie może zabraknąć odpowiedniej suplementacji. Działanie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, to podstawa!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.