Serce zdrowych włosów: zadbana skóra głowy

Codzienna pielęgnacja utożsamiana jest z dbaniem o cerę, ciało, paznokcie i… włosy. Ten ostatni element zyskuje w ostatnim czasie szczególne zainteresowanie konsumentek. Marzenie o zdrowych, lśniących i efektownych włosach, zdominowało rynek kosmetyczny. Chcemy być posiadaczkami pięknych włosów, dlatego korzystamy z coraz bogatszej oferty profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych w salonach fryzjerskich, stosujemy odpowiednie odżywki, nakładamy maski i wykonujemy olejowanie. Pamiętamy o regularnym podcinaniu i selektywnym doborze preparatów.  Często jednak zapominamy o czynniku leżącym u podstaw dbania o włosy – pielęgnacji skóry głowy.

Nasza świadomość w zakresie pielęgnacji włosów jeszcze nigdy nie była tak wysoka. Potrafimy same zdiagnozować problemy, z którymi nasze włosy mierzą się na co dzień – łamliwe, przesuszone, puszące się, niedotlenione, niesforne w układaniu lub przetłuszczające u nasady… Potrafimy określić ich typ – wysokoporowate, średnioporowate, niskoporowate – i zbudować na jego bazie pielęgnację. Wiedząc, jak ważny jest selektywny dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów, świadomie wybieramy preparaty najwyższej jakości, bez parabenów, idealnie dostosowane do indywidualnych uwarunkowań. Korzystamy z szerokiej oferty zabiegów – botoks, laminacja, keratyna. I…nie widzimy oczekiwanych efektów! Jak to możliwe? Dlaczego tak profesjonalne, kompleksowe i przede wszystkim świadome podejście do tematu, nie pozwala na uzyskanie oczekiwanych skutków? Otóż dlatego, że wcale nie jest kompleksowe.

Skóra głowy – to od niej wszystko się zaczyna

Świadoma pielęgnacja włosów w ostatnich latach zyskała mocno na popularności. Na bazie pewnego trendu w sieci, zaczął nawet funkcjonować termin “włosing”, utożsamiany z selektywną pielęgnacją tego obszaru ciała, skoncentrowaną na problemach, z którymi się boryka. Niestety, pragnienie posiadania pięknych włosów oraz setki marketingowych przekazów promujących produkty, które pozwolą ten efekt uzyskać, przesłaniają to, co najważniejsze i leżące u podstaw ich pielęgnacji. Mowa o dbaniu o skórę głowy. Często zapominając o tym, że kondycja włosów w większości przypadków jest ściśle uzależniona od jej stanu, bagatelizujemy ten obszar ciała. To swego rodzaju paradoks, bo rozwiązanie naszego problemu jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Niestety, bez odpowiedniego dbania o skalp, najlepsze zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą oczekiwanego efektu, a włosy nie będą miały szans rosnąć zdrowe.

Co wpływa na kondycję skóry głowy?

Bezpośrednim czynnikiem pogarszającym ogólny stan naszej skóry głowy jest utrata jej równowagi. Co może być tego przyczyną? Przede wszystkim brak dedykowanej rutyny pielęgnacyjnej. Samo mycie włosów i stosowanie odżywki to za mało – o skórę głowy trzeba dbać, zapewniając jej odpowiedni poziom higieny. Równowaga tego obszaru Twojego ciała może zostać zachwiana przez wiele czynników – w tym stosowanie nieodpowiednich preparatów, które negatywnie wpływają na płaszcz hydrolipidowy skóry. To z kolei prowadzi do jej podrażnień. Podobnie działają na nią stres, nieodpowiednia dieta czy zaburzenia hormonalne. Skóra głowy negatywnie reaguje także na czynniki atmosferyczne – latem to duża ekspozycja na słońce, kontakt ze słoną, morską lub chlorowaną wodą, wiatrem i piaskiem; zimą duże różnice temperatur i suche powietrze przegrzanych pomieszczeń. Wszystko to przekłada się na zaburzenia wydzielania sebum – jego nadmiar lub niedobór. Wydaje Ci się, że Twoje włosy po prostu mają skłonność do przetłuszczania lub przesuszania się? Nic bardziej mylnego. U podstaw problemu często leży kondycja skóry głowy, której naturalna bariera zostaje zachwiana – Ty czujesz dyskomfort, a ogólny stan włosów sukcesywnie pogarsza się. 

Zadbana skóra głowy krok po kroku

Jak zatem dbać o skalp? Co robić, by jego stan ogólny pozwalał na zachowanie włosów w dobrej kondycji? Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci nie tylko utrzymać skórę głowy w ryzach, ale także zapewnią sukcesywny wzrost zdrowych włosów.

Po pierwsze: złuszczaj

Peeling skóry głowy jest tak samo ważny, jak ten, który wykonujesz dla skóry swojego ciała lub twarzy. To proces dogłębnego oczyszczania, w ramach którego pozbędziesz się martwego naskórka. Ten z kolei może bezpośrednio odpowiadać za hamowanie wzrostu włosów. Złuszczanie to także metoda na usunięcie ze skóry skalpu resztek kosmetyków i zanieczyszczeń. Zgromadzone wokół korzeni włosów skutecznie hamują wzrost włosów, ale także stanowią swego rodzaju barierę uniemożliwiającą wchłanianie składników aktywnych nakładanych kosmetyków. Stosuj Peeling do Skóry Głowy S’OUVRE raz w tygodniu. Nie tylko skutecznie oczyści on skórę głowy, dzięki dużej zawartości składników złuszczających, ale także usunie martwy naskórek i odblokuje ujścia mieszków włosowych. Skóra pozostanie świeża, a dodatkowe substancje aktywne, o które wzbogacony został ten produkt, wzmocnią Twoje włosy. To idealny pierwszy krok rutyny pielęgnacyjnej, który ułatwi wchłanianie składników dostarczanych włosom i skórze głowy na kolejnych etapach.

Wyższy wymiar oczyszczenia

Czy wiedziałaś o tym, że włosy należy myć dwukrotnie? Pierwsze mycie powinno opierać się na spienianiu szamponu i masowaniu skóry głowy. Na tym etapie należy przetrzymać powstałą pianę 3-5 minut, by zapewnić skórze dogłębne oczyszczenie oraz wchłonięcie się składników szamponu do mieszków włosowych. Jednorazowe mycie jednak za mało, by skutecznie oczyścić włosy i skalp, z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, ale także… stosowanego szamponu. Pamiętaj o tym, by bardzo dokładnie spłukać preparat i nie pozostawiać jego resztek na włosach lub skórze głowy. Dobierz także środek czyszczący dedykowany potrzebom Twoich włosów. Jeśli nie borykają się one ze specjalistycznymi problemami, jak chociażby łupież, dobrą propozycją będzie ​​Szampon Wzmacniający S’OUVRE. To łagodny, wysokohumektantowy preparat z serii kolagenowej, który dzięki formule z ekstraktem z miodu, pantenolu i kolagenu nawilży włosy, równocześnie odbuduje ich mikrouszkodzenia naturalnymi białkami oraz uodporni je na kolejne urazy mechaniczne.

Odżywiaj… ale nie z głową!

Odżywka do włosów to produkt dedykowany łodydze włosa, nie skalpowi. Z pewnością niejednokrotnie popełniłaś ten błąd, i wmasowałaś odżywkę w skórę głowy. Warto to jednak zmienić – rozprowadzaj preparat na łodydze włosa. Aplikuj go od połowy ucha, a najlepiej wczesuj grzebieniem, co nie tylko ułatwi jego rozprowadzenie na całej długości, ale także pozwoli Ci mieć kontrolę nad wypadaniem. Twoje włosy są zniszczone i wymagają specjalistycznej pielęgnacji? Odżywka Wzmacniająca S’OUVRE z naturalnym olejkiem arganowym, ekstraktem z chrząstnicy kędzierzawej i keratyną, skutecznie je odżywi. Dodatkowo: ułatwi rozczesywanie, doda blasku oraz usprawni ich układanie. 

Wcieraj, wcieraj i jeszcze raz wcieraj

Chcąc kompleksowo dbać o skórę głowy nie zapominaj o wcierkach. To produkty multifunkcyjne – działają zarówno na cebulki, same włosy, jak i skórę głowy. Składniki w nich zawarte poprawiają stan skalpu oraz stymulują cebulki – wzmacniając je, zapobiegając wypadaniu oraz przyspieszając ich wzrost. Nie musisz kupować dedykowanych produktów – w roli wcierki świetnie sprawdzi się Mgiełka do Twarzy i Ciała z serii Natural Collagen od S’OUVRE. Posiada ona w składzie argininę, czyli aminokwas poprawiający krążenie, tak ważną dla skóry głowy, bo ułatwiającą dotarcie składników aktywnych i witamin do mieszka włosowego.

Na tym etapie zadbaj także o masaż skóry głowy – dodatkowo poprawi on ukrwienie, odżywi skórę oraz usunie jej powierzchniowe napięcie. Dzięki niemu Twoje włosy będą rosły szybciej i będą zdrowsze.

Postaw na serum

Pamiętaj, że skóra głowy to także… skóra. Zasługuje na odpowiednie nawilżenie, odżywienie i cykliczną dostawę porcji dedykowanych składników aktywnych. Dbaj o nią wyselekcjonowanymi preparatami, lecz kieruj się dokładnie tymi samymi zasadami, co w przypadku rutyny pielęgnacyjnej cery. Kluczowe dla kondycji Twojego skalpu będzie więc serum. Kolagen Graphite spełni tę funkcję świetnie. To dedykowany pielęgnacji włosów i paznokci naturalny żel kolagenowy S’OUVRE. Nie tylko odżywi skórę w tym miejscu, ale także dostarczy mieszkom włosowym aminokwasów potrzebnych do ich wzrostu. Dodatkowo: zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, aktywuje ich porost oraz efektywnie nawilży skórę głowy. To także produkt dla skalpów problematycznych – działa wspomagająco przy różnorodnych dermatozach.

Bez względu na to, jaki typ włosów posiadasz i jaki efekt pielęgnacyjny chcesz osiągnąć, pamiętaj o tym, że sednem dbania o nie jest dobra kondycja skóry głowy. Żaden profesjonalny zabieg trychologiczny, fryzjerski lub domowy, nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie będziesz regularnie i nawykowo dbać o skórę swojej głowy. Z pewnością słyszałaś niejednokrotnie stwierdzenie: najlepszą bazą pod makijaż jest wypielęgnowana cera. Analogicznie działa to w kontekście włosów. Fundamentem zdrowych, lśniących i pięknie wyglądających włosów jest zadbany skalp głowy. Jeśli więc chcesz zobaczyć spektakularne efekty swoich działań pielęgnacyjnych, wykonuj je… z głową.

Zacznij od pielęgnacji skóry tego obszaru – to on
jest sercem Twoich zdrowych włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.